Skip to content

238 S Maple AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block141.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
25%
Improvement Value:$98,600
75%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+6.5%
2024$5,907+3.2%
2023$5,726+4.2%
2022$5,496+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4395, Page 1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4210, Page 1

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2673, Page 173

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 2228, Page 303

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1672, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1960