Skip to content

216 S Maple AveWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$45,612
Last Sale Date
Nov 11, 1998

Property Information

Block141.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
23%
Improvement Value:$105,400
77%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,620+3.7%
2024$6,385+3.2%
2023$6,189-10.0%
2022$6,874+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,612
DeedBook 2945, Page 307

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2177, Page 139

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 1507, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1952