Skip to content

214 S Maple AveWoodbury, NJ 08096

Built 1949

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block141.01
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$89,300
73%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+3.7%
2024$5,638+3.2%
2023$5,465+4.8%
2022$5,215+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,058DeedBook 6967, Page 93Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$119,999
DeedBook 4783, Page 163

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3658, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1949