Skip to content

237 S Maple AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block141.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
24%
Improvement Value:$100,100
76%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+3.7%
2024$6,139+3.2%
2023$5,951+2.3%
2022$5,817+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 5942, Page 292Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1551, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1940