Skip to content

226 Green AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block141.02
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
20%
Improvement Value:$114,400
80%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+3.7%
2024$6,663+3.2%
2023$6,459+22.8%
2022$5,259+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,173DeedBook 6374, Page 214Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 6084, Page 237Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale
$87,600
DeedBook 3621, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1920