Skip to content

335 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2010

Property Information

Block141.03
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
15%
Improvement Value:$169,400
85%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+3.7%
2024$9,234+3.2%
2023$8,951+7.8%
2022$8,306+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2711, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1940