Skip to content

341 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block141.03
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
20%
Improvement Value:$167,400
80%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,412+35.7%
2015$7,671+5.0%
2014$7,307+23.6%
2013$5,910+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1454, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1950