Skip to content

73 S Woodland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block143
Lot1.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,700
25%
Improvement Value:$143,300
75%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+3.7%
2024$8,909+5.4%
2023$8,452-0.8%
2022$8,523+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4838, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1931