Skip to content

45 N Maple StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block146
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
28%
Improvement Value:$97,100
72%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529+3.7%
2024$6,296+29.5%
2023$4,862-4.8%
2022$5,106+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,285DeedBook 6703, Page 112Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1527, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1920