Skip to content

84 N Maple StWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block147.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class28
Description2.5SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
21%
Improvement Value:$133,700
79%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+3.7%
2024$7,814+3.2%
2023$7,575+0.4%
2022$7,545+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4065, Page 153

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2129, Page 241

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1423, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1890