Skip to content

16 N Maple St Unit D5Woodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block147
Lot1
QualifierC0020
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class35
Description2STY CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,213
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
28%
Improvement Value:$90,700
72%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,096+3.7%
2024$5,879+3.2%
2023$5,699-5.9%
2022$6,054+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,213DeedBook 6113, Page 23Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$106,875
DeedBook 1603, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1987