Skip to content

132 Laurel StWoodbury, NJ 08096

Built 1951

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block148.01
Lot10.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
28%
Improvement Value:$118,600
72%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+3.8%
2024$7,355+3.3%
2023$7,122-1.3%
2022$7,216+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4244, Page 191

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3994, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1951