Skip to content

146 Laurel StWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block148.01
Lot10.09
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
24%
Improvement Value:$136,100
76%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+3.7%
2024$8,287+3.2%
2023$8,033+1.2%
2022$7,935+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4400, Page 281

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1519, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1945