Skip to content

118 Laurel StWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Apr 13, 1995

Property Information

Block148.01
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,409
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
25%
Improvement Value:$134,200
75%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+3.7%
2024$8,287+3.2%
2023$8,033-6.7%
2022$8,612+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2526, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1890