Skip to content

118 N Maple StWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block148.02
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
30%
Improvement Value:$116,100
70%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,977+3.7%
2024$7,693+3.2%
2023$7,458+7.9%
2022$6,913+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5589, Page 20Recorded1/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945