Skip to content

221 Meadow LnWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block148.02
Lot17.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
30%
Improvement Value:$132,600
70%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+3.7%
2024$8,737+3.2%
2023$8,470+5.3%
2022$8,041+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
Sq Ft2,300DeedBook 6179, Page 238Recorded10/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1945