Skip to content

224 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block148.02
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
21%
Improvement Value:$154,900
79%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+3.7%
2024$9,053+3.2%
2023$8,776-5.0%
2022$9,239+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4600, Page 211

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3004, Page 7

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1539, Page 1070

Property Built

Built

Year Built: 1930