Skip to content

568 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 10, 1999

Property Information

Block149.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class---
DescriptionTWO 3SB APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
24%
Improvement Value:$1,750,000
76%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,653-12.5%
2024$126,440+3.2%
2023$122,571+37.9%
2022$88,884+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 1538, Page 141