Skip to content

122 Station DrWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block151.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
21%
Improvement Value:$108,800
79%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+6.2%
2024$6,236+8.5%
2023$5,748+8.1%
2022$5,318+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,432DeedBook 6917, Page 17Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft914DeedBook 5401, Page 138Recorded12/3/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2169, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1920