Skip to content

138 Station DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$119,400
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block151.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
24%
Improvement Value:$91,000
76%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,792+3.7%
2024$5,587+3.2%
2023$5,416+0.4%
2022$5,392+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,400
DeedBook 3788, Page 314

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2741, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1950