Skip to content

728 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948
Other Exempt

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 26, 2002

Property Information

Block151.02
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
23%
Improvement Value:$108,400
77%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$5,197+3.9%
2012$5,003+1.7%
2011$4,918+0.6%
2010$4,888+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3400, Page 201

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1401, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1948