Skip to content

704 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block151.02
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
33%
Improvement Value:$73,800
67%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,263+3.7%
2024$5,076+3.2%
2023$4,921+2.5%
2022$4,800+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 5227, Page 262Recorded8/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2231, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1639, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1948