Skip to content

758 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Dec 11, 2021

Property Information

Block151.02
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
32%
Improvement Value:$69,300
68%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+3.7%
2024$4,747+9.1%
2023$4,351-0.0%
2022$4,352+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft720DeedBook 6603, Page 8Recorded12/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948