Skip to content

660 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block151.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
31%
Improvement Value:$91,900
69%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+3.7%
2024$5,865+3.2%
2023$5,685+5.1%
2022$5,407+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$112,000
Sq Ft1,056DeedBook 6752, Page 82Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4652, Page 264

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1875, Page 20

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1457, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1950