Skip to content

735 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block151.03
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
24%
Improvement Value:$104,400
76%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+3.7%
2024$6,375+3.2%
2023$6,180+13.6%
2022$5,442+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,080DeedBook 6888, Page 184Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 5070, Page 175

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3747, Page 106

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3146, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1948