Skip to content

683 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block151.03
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
27%
Improvement Value:$87,800
73%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+3.7%
2024$5,605+3.2%
2023$5,434+5.2%
2022$5,165+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft720DeedBook 7180, Page 254Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 3602, Page 304

Property Sale

Sale
$75,400
DeedBook 2753, Page 67

Property Sale

Sale
$79,750
DeedBook 1966, Page 35

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1673, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1948