Skip to content

754 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block151.03
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
34%
Improvement Value:$79,200
66%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+3.7%
2024$5,591+3.2%
2023$5,420-5.7%
2022$5,748+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,152DeedBook 7239, Page 257Recorded9/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950