Skip to content

657 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block151.03
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
32%
Improvement Value:$71,100
68%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+3.7%
2024$4,830+3.2%
2023$4,682-4.9%
2022$4,923+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6348, Page 289Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2886, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1948