Skip to content

470 Hemlock TerWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block152.01
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
25%
Improvement Value:$126,100
75%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+3.7%
2024$7,777+3.2%
2023$7,539-1.2%
2022$7,629+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4710, Page 59

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3094, Page 216

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2240, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1950