Skip to content

439 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block152.01
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
21%
Improvement Value:$140,400
79%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,530+3.7%
2024$8,227+3.2%
2023$7,975-3.0%
2022$8,222+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,925DeedBook 7058, Page 171Recorded8/29/2024

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 1519, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1950