Skip to content

481 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block152.01
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
20%
Improvement Value:$133,600
80%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,015+3.7%
2024$7,730+3.2%
2023$7,494-3.5%
2022$7,763+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950