Skip to content

485 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 1984

Property Information

Block152.01
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
20%
Improvement Value:$132,900
80%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+3.7%
2024$7,721+3.2%
2023$7,485-1.4%
2022$7,595+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957