Skip to content

408 E Penn BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Mar 25, 1997

Property Information

Block152.02
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
23%
Improvement Value:$114,300
77%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+3.7%
2024$6,886+3.2%
2023$6,675-3.4%
2022$6,908+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 2751, Page 92

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1903, Page 93

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1477, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 1950