Skip to content

356 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Apr 8, 1994

Property Information

Block152.02
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,243
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
19%
Improvement Value:$125,400
81%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+3.7%
2024$7,192+3.2%
2023$6,972+2.7%
2022$6,790+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2416, Page 285

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1484, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1950