Skip to content

431 Griscom DrWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block152.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
27%
Improvement Value:$107,900
73%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+3.7%
2024$6,886+3.2%
2023$6,675-3.4%
2022$6,908+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6050, Page 71Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3461, Page 141

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 2409, Page 97

Property Sale

Sale
$87,390
DeedBook 1955, Page 242

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1845, Page 63

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1418, Page 1053

Property Built

Built

Year Built: 1952