Skip to content

412 E Penn BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block152.02
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
27%
Improvement Value:$110,200
73%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,265+7.2%
2024$6,779+3.2%
2023$6,572-4.1%
2022$6,854+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,280DeedBook 6841, Page 312Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5770, Page 192Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3111, Page 277

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 1470, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950