Skip to content

449 Griscom DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block152.02
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
24%
Improvement Value:$126,000
76%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+3.7%
2024$7,721+6.7%
2023$7,235-4.2%
2022$7,552+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,504DeedBook 6990, Page 139Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,504DeedBook 6641, Page 317Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950