Skip to content

459 Griscom DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block152.02
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
29%
Improvement Value:$98,000
71%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+3.7%
2024$6,422+3.2%
2023$6,225-6.4%
2022$6,651+3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$134,000
Sq Ft1,100DeedBook 6258, Page 129Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4858, Page 168

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4954, Page 294

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4062, Page 83

Property Sale

Sale
$97,100
DeedBook 2884, Page 162

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 1682, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1950