Skip to content

467 E Penn BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1946

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block152.03
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
27%
Improvement Value:$107,800
73%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+3.7%
2024$6,881+3.2%
2023$6,671+2.7%
2022$6,493+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
Sq Ft1,144DeedBook 6987, Page 246Recorded3/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1946