Skip to content

430 Elm AveWoodbury, NJ 08096

Built 1946

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block152.03
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
26%
Improvement Value:$112,700
74%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+3.7%
2024$7,099+3.2%
2023$6,882+2.2%
2022$6,735+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4993, Page 58

Property Sale

Sale
$60,700
DeedBook 1552, Page 1083

Property Built

Built

Year Built: 1946