Skip to content

60 N Woodland AveWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block155
Lot11.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,338
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
24%
Improvement Value:$208,000
76%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,153+3.7%
2024$12,686+3.2%
2023$12,298-13.7%
2022$14,251+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4323, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2006