Skip to content

74 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1850
Apartment

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block156
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class---
Description2SF 5APTS
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$200,000
80%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,028+3.7%
2024$11,600+3.2%
2023$11,245-17.2%
2022$13,580+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,500DeedBook 6947, Page 295Recorded12/14/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6236, Page 287Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4005, Page 235

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3765, Page 255

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2697, Page 113

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1400, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1850