Skip to content

415 Prince StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Aug 18, 1988

Property Information

Block15
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
33%
Improvement Value:$87,500
67%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+3.7%
2024$6,041+3.2%
2023$5,856-1.1%
2022$5,921+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1776, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1950