Skip to content

39 Rugby PlWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 6, 1983

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2.5SSF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,244
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
22%
Improvement Value:$298,800
78%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,426+3.7%
2024$17,771+3.2%
2023$17,227-12.1%
2022$19,609+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1471, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1925