Skip to content

510 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1914

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block161
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class18
Description2.5SST3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,976
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
14%
Improvement Value:$446,200
86%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,825+3.7%
2024$23,942+3.2%
2023$23,210-9.9%
2022$25,771+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft5,976DeedBook 5151, Page 339Recorded1/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$685,000
DeedBook 3204, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 2414, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 1617, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1914