Skip to content

135 N Bayard AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block162.01
Lot1.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM46

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
33%
Improvement Value:$129,000
67%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+3.7%
2024$8,969+3.2%
2023$8,695-10.8%
2022$9,753+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,995DeedBook 6525, Page 40Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 4715, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1950