Skip to content

430 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block162.01
Lot1.11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM46

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
26%
Improvement Value:$191,000
74%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,422+3.7%
2024$11,980+3.2%
2023$11,614-5.4%
2022$12,281+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft2,852DeedBook 7203, Page 262Recorded7/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3801, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 2441, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1925