Skip to content

347 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 6, 2024

Property Information

Block164.03
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
30%
Improvement Value:$101,800
70%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+3.7%
2024$6,747+3.2%
2023$6,540+1.2%
2022$6,464+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 2379, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1950