Skip to content

315 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block164.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
28%
Improvement Value:$108,700
72%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,274+3.7%
2024$7,016+3.2%
2023$6,801-8.5%
2022$7,437+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft1,590DeedBook 7173, Page 39Recorded5/12/2025

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4602, Page 345

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2331, Page 298

Property Sale

Sale
$23,022
DeedBook 1772, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1950