Skip to content

314 E Red Bank AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block164.05
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
26%
Improvement Value:$110,300
74%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,144+3.7%
2024$6,890+3.2%
2023$6,680+2.6%
2022$6,508+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 5508, Page 183Recorded8/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950